Munkából kifolyólag és privát ügyeink intézése esetén egyaránt számtalan eset adódhat, amikor fordításra van szükségünk. Ha folyékonyan beszéljük az adott idegen nyelvet, máris adja magát az ötlet, hogy magunk készítsük el a fordítást, de ha kevésbé vagyunk biztosak a tudásunkban, akkor is hagyatkozhatunk az ingyenes fordítóprogramokra. De vajon megéri ezt az utat választanunk, ahelyett, hogy egyből fordítóirodára bíznánk magunkat?
Nagy a kísértés ilyenkor, hisz mindenki szereti okosan kezelni a pénzügyeit, de a helyzet az, hogy egyetlen házi megoldás sem tudja azt a színvonalat nyújtani, amit szívesen adnánk ki a kezünkből. Az ilyen fordítás minden igyekezetünk ellenére idegenül fog csengeni az olvasók számára, mert a szakszerűség vagy a szöveg dinamikája, stílusa rovására spórolunk ilyenkor. Ez viszont nem jelenti azt, hogy nem lehet figyelni a költségekre.
Biztosan a teljes szöveget le kell fordítani?
Az egyik legegyszerűbb megoldás, amivel okosan spórolhatunk, ha csökkentjük a fordítandó szöveg hosszát, hisz ez egy fontos befolyásoló tényező a szolgáltatás árát illetően. Egy hosszabb dokumentumban lehetnek olyan részek, amik kevéssé jelentősek, vagy épp mellékletek, amik érthetők fordítás nélkül is. Ha magunk írjuk a szöveget, szintén csökkenthetjük annak hosszát, ha figyelünk arra, hogy tömören fogalmazzunk és elkerüljük az ismétléseket.
Nélkülözhetetlennek érezzük a lektorálást?
Vannak esetek, amikor semmiképp sem ajánlott lemondani az utólagos ellenőrzésről, azaz arról, hogy egy második nyelvi szakember korrigálja az esetleges hibákat, hiszen a szöveg bizonyos körülmények között minket minősít. Ám ha a dokumentum nem fog megjelenni nyomtatásban, vagy csak szűk körben fogják értelmezni azt, megtehetjük, hogy eltekintünk a lektorálástól, amivel ebben az esetben okosan spórolhatunk.
Bármire legyen is szüksége, a mi fordítóirodánkra számíthat, és biztos lehet benne, hogy a kész szöveg a célnyelven is épp olyan profi lesz, mint eredeti nyelven. Várjuk megkeresését!